piątek, 25 listopada 2011

Kozucha kłamczucha !

Zapraszam do obejrzenia i wysłuchania bajki muzycznej o przygodach Kozuchy Kłamczuchy.
http://www.youtube.com/watch?v=qCn7TaHBhUc

W naszej bibliotece można wypożyczyć książkę Janiny Porazińskiej "Kozucha Kłamczucha"

poniedziałek, 21 listopada 2011

Praca na szóstkę z historii !!! Niepodległość to największy skarb narodu i państwa.

Zapraszam do udzielenia pisemnej odpowiedzi na dziesięć pytań. Na odpowiedzi czekam do końca listopada.

Quiz:  Niepodległość to największy skarb narodu i państwa.
1. Jak nazywamy okres, w którym Polska była pozbawiona niepodległości?
2. Która wojna miała bezpośredni wpływ na odzyskanie niepodległości przez Polskę?
3. W którym roku Polska odzyskała niepodległość?
4. Kto został naczelnikiem państwa polskiego w 1918 roku?
5.Kto reprezentował Polskę na konferencji pokojowej w Paryżu?
6.Jakie zadanie postawiono przed Sejmem Ustawodawczym w 1919 roku?
7. Jakie wydarzenie miało wpływ na ukształtowanie wschodniej granicy Polski po odzyskaniu niepodległości?
8. Co oznacza skrót PPS?
9. Jakie wydarzenia miały wpływ na przynależność państwową Górnego Śląska po I wojnie światowej? Podaj daty tych wydarzeń.
10. Gdzie na ziemiach polskich przeprowadzono plebiscyt ludności na polecenie uczestników konferencji pokojowej w Paryżu?

czwartek, 17 listopada 2011

Dlaczego 11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości?

W piątek, 11 listopada, przypadła 93. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada? Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku?
Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Czy ta data to tylko symbol? Co wydarzyło się 11 listopada? Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918 po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później, 12.11. 1918 Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu







piątek, 4 listopada 2011

Czy znasz przygody małej LOTTY Z ULICY AWANTURNIKÓW?

Lotta z ulicy Awanturników to książka o bardzo kapryśnej i śmiesznej dziewczynce. Pewnego dnia, właśnie gdy kończyła pięć lat, nasza bohaterka zbudziła się okropnie zła. Śniło jej się, że Jonas i Mia Maria zabili jej ulubionego Niśka, i myślała, że to prawda. A kiedy mama przyszła ze sweterkiem, Lotta krzyczała i tupała, bo nie chciała go włożyć. Czy dzień, który się tak zaczyna, może być miły?

Zapraszam do wysłuchania fragmentu książki:
http://www.calapolskaczytadzieciom.pl/emil-ze-smalandii,-lotta-z-ulicy-awanturnikow

środa, 2 listopada 2011

KALENDARZ GREGORIAŃSKI

Czy wiesz, że
kalendarz gregoriański, kalendarz słoneczny; wprowadzony został w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII. Wyrównywał on  różnicę 11 minut między rokiem zwrotnikowym a rokiem kalendarza juliańskiego. Kalendarz gregoriański używany jest obecnie. w większości krajów świata. Według tego kalendarza lata dzielą się na zwyczajne (365 dób) i przestępne (366 dób); rok dzieli się na 12 miesięcy o długości 30 i 31 dni (z wyjątkiem lutego, który w roku zwykłym ma 28, a przestępnym 29 dni).

LISTOPAD

Listopad – jedenasty miesiąc w roku, według używanego w Polsce kalendarza gregoriańskiego, ma 30 dni
Nazwa miesiąca  pochodzi od opadających jesienią liści (por. czeski - listopad,ukraiński - листопад. Łacińska nazwa November (‘dziewiąty miesiąc’) została zapożyczona przez większość języków europejskich.